Lekcje “na żywo” z kodeksem nauczania “na żywo”

Mówi się, żę Uczymy się na błędach. Popełniamy mnóstwo błędów, a błędy zbliżają nas do doskonałości. Już badania prowadzone w latach siedemdziesiątych wskazały, że nauka na błędach może dawać rewelacyjne efekty [1]. A co ciekawe, dopiero ostatnio stwierdzono, że muszą to być to porażki i pomyłki uczącego się. Porażki pozwalają zapamiętać lepiej niż ich niepopełnianie. Test, który sobie sami zgotowaliśmy często uczy lepiej niż seria kolejnych ćwiczeń [2]. Może być ciekawą formą nauki. Ciekawe, co?

Jednak my – nie lubimy popełniać błędów. Nie lubimy kiedy ktoś nas testuje, albo kiedy sytuacja nas testuje. A obecnie takich testów mamy co niemiara. Testują nas uczniowie, rodzice, dyrektorzy i technologia. Czy popełniając błędy, będziemy lepsi, mądrzejsi, bardziej doświadczeni? Badania pokazują, że zdecydowanie tak.

Lekcja na żywo – test umiejętności trenerskich

Pewnego rodzaju testem dla naszych umiejętności trenerskich są lekcje “na żywo”. U niektórych z nas na lekcji dominuje chaos, czasem jest cicho jak makiem zasiał. Pierwsze porażki z pewnością mamy już za sobą. Czasem wiemy kiedy coś jest nie tak i widzimy, co robimy dobrze. Czasem jednak nie dostrzegamy błędów lub nie chcemy ich zobaczyć. Odliczamy czas do powrotu do szkoły.

Ale można przejrzeć grupy dyskusyjne nauczycielskie, porozmawiać ze sobą, rodzicami, dziećmi, aby dowiedzieć się jak można zrobić to lepiej. Podjąłem się tego wyzwania i stworzyłem własny kodeks lekcji na żywo. Wiem, że nie jest idealny i nie zawsze będzie działał, ale u wielu z nas działa i ma się dobrze.

Czekam na Wasze propozycje i uwagi do naszego kodeksu. Wpiszcie je w formie komentarzy do tekstu. Gotowi?

Pobierz kodeks lekcji na żywo (1011 pobrań)

PO LEKCJI NA ŻYWO

#1 Najważniejsza jest informacja

Rodzice i uczniowie muszą łatwo dotrzeć do informacji. Korzystaj ze stałego miejsca np. kanału ogólnego typu tablica wpisów lub strefy ogłoszeń do informowania uczniów i rodziców o wszystkim co planujesz, robisz i gdzie się znajduje. Nikt nie może błądzić.

#2 Pozwól się uczniom dobrze przygotować do lekcji

Zapisuj na platformie lub we wpisach na kanale ogólnym zapowiedź lekcji np.:„Przygotowanie do lekcji 3”. Zapisz tam wszystko co będzie potrzebne podczas lekcji na żywo.

#3 Komunikuj wyraźnie

Wyraźnie oznaczaj (najlepiej graficznie) komunikaty na tablicy ogłoszeń formą „Ogłoszenie” (wyraźny nagłówek). Wówczas rodzic łatwiej trafi na Twoje ogłoszenie.

#4 Planuj z wyprzedzeniem

Planuj lekcje na żywo co najmniej dzień wcześniej, aby rodzic i uczeń nie musiał co chwilę sprawdzać, czy już jest gotowy link do spotkania.

#5 Dbaj o rutynę

Stosuj podobne kroje czcionki, podobne graficzne elementy, style oznaczając treści o tym samym znaczeniu.

#6 Zorganizuj lekcję dla rodziców

Uzyskasz informację o trudnościach uczniów w pracy z Twoją lekcją.

PO LEKCJI NA ŻYWO

#1 Udostępniaj raport z lekcji na żywo

Wnioski z lekcji, zadania domowe umieszczaj na tablicy jako wyciąg z lekcji. Zajmie Ci to 5 minut oszczędzisz sobie nerwów odpowiadając na dziesiątki pytań,

#2 Zbieraj informację zwrotną po lekcji

Stosuj sondaż (np. Forms na tablicy), aby dowiedzieć się, czy wszystko było zrozumiałe, czego uczeń nie rozumie, czy było za szybko, albo za wolno.

Pobierz kodeks lekcji na żywo (1011 pobrań)

W CZASIE LEKCJI

#1 Określ zasady i się ich trzymaj

Wspólnie z uczniami opracuj kodeks lekcji. Ważna jest konsekwencja. Zasad musi trzymać się uczeń i Ty. Jeśli udzielasz głosu na zgłoszenie się, nie możesz udzielać głosu bez zgłoszenia.

#2 Zarządzaj lekcją na żywo

Każda lekcja musi mieć strukturę. A w Internecie jest to jeszcze ważniejsze. Podziel lekcję na 5 minutowe sekcje. Rozpisz co będziesz robić w każdej z nich. Dzięki temu nie zapanuje chaos.

#3 Znajdź na wszystko czas

Na wszystko musi być czas. Wydziel czas na powitanie i relacje, serdeczności, pytania, pracę w ciszy, dyskusję. Korzystaj z ClassroomScreen, aby ogłaszać fazę pracy.

#4 Nie trać czasu

Jeśli możesz zrezygnuj z takich elementów lekcji, które pisania z młodszymi uczniami tematu lekcji, jeśli możesz. To zabiera czas i wymaga poszukania zeszytu, pióra. Każdemu zajmuje to inny czas. Uczeń szybki – zacznie przeszkadzać, uczeń wolny – nie zdąży zanotować. Zostaw pisanie tematu i notatki np. na czas po lekcji.

#5 Każdy uczeń jest inny

Pamiętaj o wskazaniach i zaleceniach zawartych w opiniach i orzeczeniach PPP.

#6 Aktywizuj wszystkich uczniów, a nie jednego

Znudzony uczeń będzie Ci przeszkadzał. Musisz znaleźć zadania, które będą aktywizować wszystkich, a nie jedną osobę i to najlepiej w tym samym czasie. Przecież odpowiedzi mogą uczniowie pisać na czacie lub podnosić kolorowe kartki – jako odpowiedzi. Zrób sobie listę uczniów w formie tabelki. Umieść ją w koszulce i pisakiem zmazywalnym zaznacz, kto się już udzielał.

#7 Zmniejsz liczbę rozpraszaczy

Wielu uczniów jest przebodźcowanych. Nie są w stanie się skupić. Musisz ograniczyć do minimum inne bodźce dźwiękowe (np. ciągłe rozmowy uczniów), które nie są celem lekcji lub powinny pojawić się innej fazie lekcji. Jeśli to konieczne – wyłączaj mikrofon uczniom – na liście z uczestnikami.

#8 Nie oceniaj surowo

Daj czas oraz szansę wszystkim zgodnie z ich indywidualnymi możliwościami. Pamiętaj, że każdy uczeń ma inny sprzęt, który determinuje inną/różną jakość pracy np. Internet (szybkość pracy) tablety, telefony. Windows, który uruchamia się z prędkością telewizora Rubin. (Czy wiedzieliście, że miał tendencje do samozapłonu w wyniku przegrzania?).

Pobierz kodeks lekcji na żywo (1011 pobrań)

[1] Izawa Chizuko, Function of test trials in paired – associate learning “Journal of Experimental Psychology”, 1967;

[2] Kromann Charles et al., The testing effect on skills learning might last 6 months, “Advances in Health Sciences Education” 2020;

Jestem trenerem, ekspertem ds. kompetencji cyfrowych, w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Pracuję w niesamowitym miejscu w Poznaniu – Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.

Jestem współautorem gry Scottie Go – światowego hitu programowania dla najmłodszych oraz współautorem zestawu typu STEAM LAB – BeCREO KIT oraz wielu scenariuszy i programów edukacyjnych.

Kilka lat temu za całokształt działalności zostałem wyróżniony w grupie 100 osób, które przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce wyłanianego co roku przez Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content